Lokálne podanie kyseliny Hyaluronovej
Čo je kyselina hyalurónová?
Kyselina hyalurónová je súčasťou bunkových stien organizmu. Hyaluranan vytvára priehľadný gél, ktorý na seba viaže tekutiny. Svoju veľkosť dokáže zväčšiť až tisícnásobne, vďaka čomu udržiava telo v lepšej kondícii.
Kyselina hyalurónová sa nachádza na viacerých miestach v tele, napríklad v ďasnách, dýchacích cestách, na slizniciach. Najviac jej však máme v pokožke. Od kyseliny závisí elasticita pleti, teda aj to, ako rýchlo/pomaly budeme starnúť.
Kde všade sa nachádza?
Kyselinu hyalurónovú môžeme získať prirodzenou cestou – z hrebienkov mladých kohútikov. Priemyselne sa vyrába pri špeciálnom fermentačnom procese. Celkovo existujú 4 zdroje kyseliny, pričom každý má iné zameranie a účinnosť.
Vlastná produkcia v organizme – telo si dokáže kyselinu hyalurónovú vyrobiť aj samo. Lenže, čím sme starší, tým sa táto schopnosť oslabuje. Práve kvôli tomu vznikajú vrásky a pokožka nie je natoľko elastická.
Prírodné zdroje – rôzne potraviny, väčšinou živočíšneho pôvodu. Vyvážený jedálniček zabezpečí potrebnú dennú dávku kyseliny, vo vyššom veku to však ide ťažšie.
Tabletky, nápoje, prášok – výživové doplnky sa užívajú vnútorne, majú podobu liekov, nápojov alebo práškov.
Injekcie – využívajú sa najmä v estetickej medicíne. Aplikujú sa priamo na potrebné miesto, čím sa zvyšuje účinnosť na konkrétny problém.
Kyselina hyalurónová v medicíne
Z historického hľadiska sa kyselina hyalurónová začala využívať najprv v medicínskom prostredí. Liečili sa ňou ochorenia pohybového systému, neskôr pribudli aj iné zdravotné problémy. Dnes vám lekár nasadí kyselinu hyalurónovú pri týchto ťažkostiach:
bolesti kĺbov (a ich zlá ohybnosť),
artritída,
opotrebovanie kolien,
problémy so spánkom,
chronická únava,
zápal ďasien,
zápaly močových ciest a problémy s močovým mechúrom,
senná a alergická nádcha,
problémy s dýchacími cestami,
hojenie rán po operáciách (menšia viditeľnosť jaziev),
svalové problémy,
suchá sliznica v nose,
úpal, popáleniny,
opar,
syndróm suchého oka,
mierne zlepšenie zraku.
Obstreky do kolien
Kyselina hyalurónová je dôležitou súčasťou chrupaviek, kde plní funkciu kĺbovej tekutiny. Tá premazáva kĺby, a keď vymizne, naše kĺby sa rýchlejšie ničia. Rokmi sa chrupavky opotrebovávajú, preto nás začínajú pobolievať už nielen kolená, ale aj ramená.
Neinvazívna, čiže neoperačná liečba, ponúka pre tieto prípady účinné obstreky. Pichajú sa priamo do problematických miest, čo je bežný postup aj pri artritíde. V medziobdobí medzi obstrekmi by ste mali užívať výživové preparáty, ktoré ešte viac podporia tvorbu kyseliny. Následne sa zlepší pohyblivosť končatín, zmenší bolesť a vzrastie fyzická výkonnosť.
Kyselina hyalurunová je veľký farmaceutický hit.
Nájdeme ju v nosových sprejoch, géloch, aplikuje sa do vrások v skrášľovacích centrách. V ortopédii sa podáva do kĺbov na potlačenie bolesti pri artróze, ale aj mimo kĺbu na potlačenie zápalovej bolesti. Prvé aplikácie boli uskutočnené vo veterine na liečbu artrózy kolien dostihových koní. V ľudskej medicíne sa aplikuje asi 20–30 rokov, ale prvé preparáty boli živočíšneho pôvodu ( z kohútich hrebienkov) a mali veľa vedlajších reakcií. Moderná veda priniesla výrobu tejto kyseliny bez nutnosti použitia živočíšnych zdrojov a vedlajšie reakcie klesli na nulu. To umožnilo obrovské rozšírenie do celého spektra použití.
Artróza
Kyselina hylauronová je súčasťou ľudskej chrupavky a nachádza sa v kĺbovej tekutine. Samotná látka je hustá, preto po aplikácii do kĺbu jej efekt je mechanický – „premaže kĺb“. Druhým efektom je ovplyvnenie buniek chrupavky so zlepšením ich fungovania. Zlepšenie pozorovať niekedy ihneď, ale všeobecne nastáva zlepšenie cca do mesiaca od prvého podania lieku. Celkový efekt podanie týchto injekcií (podáva sa od jednej, tri až po päť injekcií podľa udania výrobcu) je cca 4–6 mesiacov (najnovšie produkty s vyššou molekulárnou hustotou udávajú až ročný efekt).
Napriek tomu sa nevie, ako presne dôjde ku zmierneniu bolestí, kedže samotná chrupavka nemá nervové zakončenie a bolesti pri artróze pochádzajú viac z väzov a kosti poškodeného kĺbu. Niektorí odporcovia tejto liečby tvrdia, že ide o placebo.
Placebo je presvedčenie pacienta, že keď som už dostal injekciu do kĺbu (a bola taká drahá), musí mi predsa pomôcť. Pre mňa je to jedno. Pokiaľ mi pacient povie, že po týchto injekciách nemal pol roka bolesti, tak je jedno či kyselina hyaluronová naozaj funguje, alebo je to placebo. Viac to zaujíma zdravotné poisťovne. Zaujímajú sa o to, či musia za takúto liečbu platiť.
Zápalová bolesť
U diabetikov, kde podanie kortikoidu je nevhodné a nezaberajú na inú liečbu, je vhodná aplikácia kyseliny hyaluronovej aj do oblasti zapálených a poškodených šliach. Ide hlavne o aplikácie v oblasti rotátorovej manžety.
Ambulancia je zameraná na poskytovanie liečebnej a preventívnej starostlivosti v odbore ortopédia.
V ambulancii vykonávame:
komplexné ortopedické vyšetrenie zamerané na diagnostiku, liečbu a prevenciu ortopedických ochorení (ochorenia kĺbov, osteoporóza, osteopénia, bolesti a deformity chrbtice, úrazy a choroby muskuloskeletového ústrojenstva v detskom veku, úrazov a ich následkov pri nehodách)
kontrolné ortopedické vyšetrenie za účelom indikácie medikamentóznej liečby a potrebných doplňujúcich vyšetrení
posudkové ortopedické vyšetrenia zamerané na posúdenie zdravotného stavu (sociálne, dôchodkové, iné)
špecializované krvné vyšetrenia
sonografické vyšetrenie pohybového aparátu
sonografické vyšetrenie bedrových kĺbov u novorodencov a dojčiat
plantografia
ozónová terapia
spolupráca so zdravotníckymi zariadeniami a zariadeniami ústavnej starostlivosti
