Fyzikálna terapia

Čo je to fyzikálna terapia -
je liečebný systém, ktorý využíva účinky rôznych fyzikálnych javov na ľudský organizmus. Úlohou týchto fyzikálnych podnetov je vyvolať požadované zmeny, a tým aj uľaviť od bolesti. Rámci fyzikálnej terapie využívame napr.: - tepelné pôsobenie (striedanie tepla a chladu) - dráždenie nervových vláken a svalového tkaniva elektrickým prúdom - prekrvenie bolestivej oblasti - mechanické podnety (ultrazvuk, masáže) - tlak a vztlak v kombinácii s teplom (hydroterapia) - svetelné spektrum (fototerapia - laser, biolampa) - prírodné zdroje (minerálna voda)
Problémy s pohybovým aparátom -
Väčšina dospelých už zažila alebo zažíva problémy s pohybovým aparátom. A nemusíte byť práve po úraze či operácii. Stačí nezdravý životný štýl a nadmerné pracovné vyťaženie. Či naopak - málo pohybu a problémy (nielen) s chrbticou sú tu. Ako sa takejto bolesti zbaviť? Jedným z riešení je i fyzikálna terapia v rámci kúpeľnej liečby.
Termoterapia -
Termoterapia využíva pôsobenie tepla na udržanie a zlepšenie zdravia alebo len na relaxačné účely. Používame tepelné a chladové vrecúška, ktoré sa využívajú už 20 rokov. Zameraná je na zníženie svalového napätia, bolesti. Aplikuje sa k ošetreniu svalových tonusov, bolesti chrbta, reume a ďalších oblastiach, kde je indikované suché sálavé terapeutické teplo. Termoterapia ma analgetický účinok kde teplo tlmí bolesť. Takisto dochádza k resorpčnému účinku , kde dochádza k zlepšeniu vstrebávania metabolitov látkovej výmeny. Termoterapia sa často krát používa aj na zvýšenie prekrvenia organizmu, kde dochádza k prísune obranných látok, a tým povzbudzuje imunitný systém.
Laseroterapia -
Tento druh terapie môže byť používaný samostatne alebo v spojení s tradičnými terapiami. Je vhodný pre nasledovné oblasti: analgetická terapia, reumatológia, športové lekárstvo, ortopédia, dermatológia. Laser je jednou z procedúr zo skupiny svetloliečby. Laseroterapia využíva biostimulačný efekt lúča, pôsobiaceho ako spúšťací mechanizmus na urýchlenie regenerácie tkanív a aktiváciu činnosti buniek. Liečba laserom sa indikuje hlavne pri chorobách svalov, kostí, kĺbov, šliach. Kontraindikácie laseroterapie sú u pacientov s kardiostimulátormi, tehotné ženy alebo epileptických pacientov.
Interferenčné prúdy -
Veľkou prednosťou tohto typu elektroliečby je, že nezaťažujú kožu ale ľahko prenikajú do hĺbky organizmu vďaka kapacitným vlastnostiam tkaniva. Pôsobia na princípe využitia interferencie dvoch stredno-frekvenčných prúdov priamo v tkanive, pričom jeden okruh má frekvenciu konštantnú a druhý voliteľne kolísavú .Pôsobí priamo na svaly, nervy, zlepšuje prekrvenie a výživu tkaniva. Na efekte sa podieľa predovšetkým vazodilatácia, analgézia a tonizácia tkaniva. Veľmi vhodné sú pri chronických zápalových, degeneratívnych a reumatických ochoreniach, pri neuralgií, a pod. Na efekte sa podieľa predovšetkým vazodilatácia, analgézia a tonizácia tkaniva. Kontraindikácie: Parkinsonová choroba, zápaly žíl, infekcie kože, kardiostimulátor, kovové implantáty, tehotenstvo.
TENS prúdy -
TENS je moderná fyzioterapia na zmiernenie a odstránenie chronických a akútnych bolestí chrbta, končatín a kĺbov bez vedľajších účinkov, liečbu porúch prekrvenia, spevnenie a posilnenie ochabnutého svalstva, zväčšovanie objemu svalovej hmoty, lokálne chudnutie, ošetrenie celulitídy a masáž. Princíp TENS prúdov spočíva v stimulácií nervu a svalu striedavým elektrickým prúdom rôznej frekvencie a priebehu. Podporuje chod fyziologických procesov v tkanivách, uvoľňuje od bolesti, ovplyvňuje krvný obeh a látkovú výmenu, uvoľňuje alebo stimuluje svalstvo a zmierňuje opuchy.
Pulzná magnetoterapia -
Liečebné využitie biologických účinkov magnetického poľa – v magnetoterapii sa využíva buď ako stále, striedavé alebo pulzné. V praxi sa používajú rôzne elektromagnetické prístroje, ktoré produkujú predovšetkým pulzné magnetické pole určitého tvaru, frekvencie a intenzity. Aplikátory v magnetoterapii majú tvar dutých solenoidových valcov či tvar prstenca, plochých aplikátorov či dvojdielnych stojanových aplikátorov. Magnetoterapiu je vhodné aplikovať pri poúrazových bolestiach, chronické zápalové stavy, bolestivé vertebrogénne syndrómy. Absolútne kontraindikácie : ľudia s kardiostimulátorom, hyperfunkcia štítnej žľazy, myasthenia(chorobná svalová slabosť(, krvácavé stavy s akýmkoľvek pôvodom, zhubné nádory, aktívna tuberkulóza, virózy, tehotenstvo. Relatívne kontraindikácie: záchvatové neurologické ochorenia, ťažká atheroskleróza, menštruácia atď.
Ultrazvuk -
Ultrazvuk funguje na premene elektrickej energie vysoko frekvenčných prúdov na teplo a mechanickú energiu v ožarovanom tkanive. Ide o pozdĺžne mechanické vlnenie s frekvenciou 0,75-3 MHz a intenzitou maximálne do 3W/cm2. Základnou aplikačnou formou je kontinuálna alebo pulzná aplikácia. Kontakt hlavice prístroja s tkanivom musí byť udržovaný kontaktným médiom, parafínovým olejom alebo vodivým gélom. Ultrazvuk má analgetický a dispenzárny účinok, pri ktorom sa gél mení na tekutú zložku, čo zlepšuje rezorpciu a zlepšuje prekrvenie so zvýšením metabolizmu a urýchlením regenerácie. Ultrazvuk aplikujeme na konkrétnu problematickú oblasť. Indikácie aplikovania ultrazvukovej terapie sú: Chronické zápalové ochorenia, všetky typy osteoartrózy ( gonartróza, koxartróza), vertebrogénne problémy , jazvy, poranenia.

Možnosť objednať sa ONLINE prostredníctvom formulára alebo eČasenky.

Napíšte nám správu

    Ak potrebujete lekárske ošetrenie, zvoľte si prosím (kliknutím) ošetrujúceho fyzioterapeuta:

    Zvoľte si (kliknutím) ošetrenie - Fyzioterapia: