VYŠETRENIE USG - Ultrasonografia

Čo je ultrasonografia (USG)?
Ultrasonografia je moderná neinvazívna diagnostická metóda v medicíne, využívajúca fyzikálne vlastnosti ultrazvuku, ktorá slúži najmä na zobrazovanie svalov a vnútorných orgánov. Okrem ich veľkosti je možné zobraziť aj jednotlivé štruktúry, patologické zmeny alebo lézie.
V čom spočíva princíp USG vyšetrenia?
Ultrazvuk sú mechanické kmity prostredia s frekvenciou vyššou ako je schopné počuť ľudské ucho, teda približne nad 20 kHz (20000 Hz). Diagnostická sonografia využíva frekvencie od 2-15 Megahertzov. Keďže človek zachytáva zvukové vlny v rozpätí od 20Hz -20KHz, ultrazvuk nepočuje Ultrazvukové vlny sú do tela vysielané USG sondou, ktorá zároveň slúži aj ako ich prijímač. Ultrazvuk, podobne ako zvuk, sa najlepšie šíri v tuhých látkach, najhoršie vzduchom (rýchlosťou len asi 350 m/s v porovnaní s tuhými látkami 3000m/s). Zvuk a rovnako aj ultrazvuk sa v kvapalinách šíri rýchlosťou približne 1000m/s. Mäkké tkanivá sa správajú ako kvapalina. Ultrazvukové vlny prechádzajú telom a odrážajú sa od jednotlivých orgánov, presnejšie od miesta rozhrania dvoch tkanív s rôznou hustotou (časť sa odrazí a časť prejde). USG prístroj príjme odrazenú vlnu a vyhodnotí jej intenzitu a časový interval medzi jej vyslaním a prijatím. Spracované informácie prevedie do dvoj až trojrozmerného obrazu. Variantou USG metódy je takzvaný USG Doppler. Kým klasická ultrasonografia umožňuje získať informácie o rozmeroch statických tkanív, Dopplerovskou sonografiou je možné získať informácie o pohybe a o rýchlosti pohybu tkanív, obzvlášť krvi.
Ktoré orgány sa dajú pomocou USG zobrazovať?
USG sa najčastejšie využíva v: - kardiológii - echokardiografia a Dopplerovská echokardiografia - urgentnej medicíne – široké použitie na rýchlu orientáciu o stave a polohe orgánov - gastroenterológii - na diagnostiku orgánov v brušnej dutine - gynekológii a pôrodníctve - pri rutinných prehliadkach ako aj na zobrazenie plodu počas gravidity - neurológii - na zobrazenie prietoku krvi a jeho možných prekážok - urológii - na zobrazenie polohy a stavu močovo pohlavného ústrojenstva - diagnostike ochorení a poranení kostrovo-závesného aparátu - väzív, svalov, nervových dráh, povrchu kostí
Ktoré lekárske špecializácie môžu žiadať o USG vyšetrenie?
Žiadosť o vyšerenie USG podáva praktický lekár alebo lekár špecialista v odôvodnených prípadoch. USG vyšetrenia zároveň bývajú už takmer samozrejmou súčasťou skríningov v rámci preventívnych prehliadok a sú hradené z fondov zdravotného poistenia. V prípade individuálneho záujmu o tento druh vyšetrenia môže pacient lekára alebo pracovisko o vyšetrenie požiadať- dostáva sa tak do pozície samoplatcu, keďže vyšetrenie nebolo indikované. Metóda je bezpečná, môže sa často opakovať a nie je finančne náročná.
Ako prebieha vyšetrenie? Ako sa pripraviť na vyšetrenie?
USG vyšetrenie si nevyžaduje žiadnu prípravu – pacient si odloží odev podľa pokynu lekára, aby boli vyšetrované orgány dostupné. Dodatočné požiadavky na prípravu sa menia v závislosti od vyšetrovanej oblasti a pokyny podáva lekár. Vyšetrenie brucha (pečeň, žlčník, pankreas, obličky, slezina, cievy): 1 deň trvajúca diéta s výlučnou konzumáciou jedál, ktoré nespôsobujú plynatosť (na rozhraní tekutina-plyn sa ultrazvuk absorbuje a obraz je nehodnotiteľný) 8-12 hodín pred vyšetrením bez jedla a tekutín (pri neplánovanom vyšetrení to nie je nutné) Vyšetrenie malej panvy (mechúr): Naplnený močový mechúr (1-2 hodiny bez malej potreby, príjem približne 0,5 l tekutín) Na vyšetrenie je potrebné objednať sa a dodržať pokyny objednávajúceho personálu pracoviska.
Má USG kontraindikácie?
USG vyšetrenia nemajú absolútnu kontraindikáciu.
Čo je prínosom USG oproti iným metódam zobrazovacej diagnostiky?
USG je rýchla a komfortná metóda pre pacienta i lekára pacient nie je ožarovaný USG dobre zobrazuje svaly zobrazuje rozhrania medzi tvrdými tkanivami a mäkkými tkanivamii USG sa využíva ako sprievodná metóda pri niektorých invazívnych diagnostických postupoch- napríklad pri biopsii zobrazuje štruktúru orgánov USG zobrazovacia a diagnostická metóda je všeobecne považovaná za bezpečnú metódu
Aké sú možné nevýhody USG?
ultrazvuk sa nevyužíva na diagnostiku kostí, nakoľko kosťou nepreniká vzduchová bariéra medzi transducerom a vyšetrovaným orgánom znemožňuje zobrazenie pľúc, gastrointestinálneho traktu a pankreasu u pacientov s nadváhou je ťažšie získať obraz orgánov uložených hlbšie v tele U vyššieuvedených prípadov sa volí iná zobrazovacia metóda. USG diagnostika si vyžaduje skúseného odborníka na získanie kvalitných obrazov vyšetrovaných orgánov a ich diagnostické hodnotenie.
Ambulancia je zameraná na poskytovanie liečebnej a preventívnej starostlivosti v odbore ortopédia.
V ambulancii vykonávame:

komplexné ortopedické vyšetrenie zamerané na diagnostiku, liečbu a prevenciu ortopedických ochorení (ochorenia kĺbov, osteoporóza, osteopénia, bolesti a deformity chrbtice, úrazy a choroby muskuloskeletového ústrojenstva v detskom veku, úrazov a ich následkov pri nehodách)

kontrolné ortopedické vyšetrenie za účelom indikácie medikamentóznej liečby a potrebných doplňujúcich vyšetrení

posudkové ortopedické vyšetrenia zamerané na posúdenie zdravotného stavu (sociálne, dôchodkové, iné)

špecializované krvné vyšetrenia

sonografické vyšetrenie pohybového aparátu

sonografické vyšetrenie bedrových kĺbov u novorodencov a dojčiat

plantografia

ozónová terapia

spolupráca so zdravotníckymi zariadeniami a zariadeniami ústavnej starostlivosti

Možnosť objednať sa ONLINE prostredníctvom formulára alebo eČasenky.

Napíšte nám správu

    Ak potrebujete lekárske ošetrenie, zvoľte si prosím (kliknutím) ošetrujúceho lekára:

    Zvoľte si (kliknutím) ošetrenie - ORTOPEDICKÁ AMBULANCIA: